انضباط شخصی

انضباط شخصی چیست و چگونه باعث موفقیت ما می شود ؟

انظباط شخصی را بهتر درک کنیم

انضبات شخصی، انظبات فردی یا نظم شخصی، واژه های هم خانواده ای هستند که بارها آنها را شنیدید، اما چقدر آنها را درک و بالاتر از آن در زندگی شخصی و حرفه ای خود به کار گرفتید؟ این واژه ها شاید برای شما بار منفی دارند و یا لااقل هیجانی ایجاد نمی کنند، اما می توانند سرنوشت شما را تغییر دهند.

ناظم‌های مدرسه مثال خوبی هستند: اگر چه آنها انسان‌های مهمی بودند که بدون حضور‌شان ادامه تحصیل شما عملاً غیرممکن بود، اما کمتر برای شما دوست‌داشتنی بودند.

چند دقیقه دیر رسیدن صبح‌هنگام به کلاس، تنش و دردسر داشت. نظم و انضباط چیزی است که همیشه دوست دارید و داشته‌اید در همه جا ببینید؛ اما دوست ندارید و نداشته‌اید که کسی در مورد نظم و انضباط خودتان صحبت کند.

نظم شخصی با مرتب بودن فرق دارد

پیش از هر چیز باید بدانید داشتن نظم و انضباط شخصی به این معنا نیست که محیط کار و زندگیتان را تمیز و مرتب نگه دارید، خوش قول و وقت شناس باشید. مرتب بودن صفت خوبی است اما با منظم بودن فرق دارد.

نظم فردی با حضور به موقع سر قرار بودن هم تفاوت دارد

اینکه پروژه‌ها و کارهایتان را به موقع تحویل دهید و یا به موقع سر قرار حاضر شوید نمی تواند تعریف دقیقی برای انضباط شخصی باشد. اگرچه انضباط فردی منجر به وقت شناسی هم می شود و نداشتن آن بیش از هر عامل دیگری زمان شما را می‌خورد و می‌سوزاند، اما وقت شناسی و نظم شخصی دو مفهوم متفاوت هستند.

انضباط فردی از درون نشات میگیرد

این طور نیست که امروز تصمیم بگیرید نظم و انضباط شخصی داشته باشید و از فردا همه چیز روی روال باشد. رسیدن به نظم و انضباط شخصی مستلزم آن است که سبک زندگی‌تان را تغییر دهید و این تغییر از درون شما آغاز می‌شود: باید رفتارها، باورها، ذهنیت، نگرش و طرز تفکرتان را تغییر دهید.

تعریف انضبات شخصی

انظبات شخصی یعنی : وادارکردن خودتان به انجام کار، در زمان لازم، صرف‌نظر از شرایط و علاقه خودتان.

بنابراین نظم شخصی یا نظم درونی احترام به قواعد و مقررات و هدف‌ها و تصمیم‌هایی است که در درون خود اتخاذ کرده‌اید. پس نظم شخصی عموماً در صورتی عملی می‌شود که شما بتوانید بر انگیزه‌های احساسی مقطعی خود چیره شوید و کنترل زندگی و تصمیم‌ها و انتخاب‌های خود را به تحلیل منطقی واگذار کنید؛ حتی اگر این کار به این معنا باشد که کسب لذت و رضایت کوتاه‌مدت را به زمانِ دورتری موکول کنید.

انضباط فردی یعنی لذت را به تعویق بیندازید تا در آینده، لذت بیشتری کسب کنید. و این ممکن نیست مگر با تسلط و کنترل خشم ها، لذت های آنی، احساسات و افکار منفی و تمرکز و توجه روی هدف، که موفقیت پایدار را برای شما در طول زمان تضمین می‌کند.

عکس تعریف

نظم فردی فاکتور مهم موفقیت شما

اینکه تا چه اندازه در کار و زندگی تان موفق باشید، به میزان توانایی تان در کنترل احساسات و افکارتان دارد. انضباط شخصی بر همین اصل تاکید داشته و به افراد کمک می کند تا با کنترل خشم ها، احساسات و افکار منفی در هر کاری به موفقیت برسند!‍ این را به خاطر داشته باشید که ترس از شکست است که ما را از شروع کارهای بسیاری باز می دارد!

اینکه با احساسات منفی مقابله کنید و خودمان را مجبور به انجام کاری کنید که از شروعش ترس دارید، نشان دهنده انضباط فردی است. انضباط شخصی اعتماد به نفس می آفریند و اعتماد به نفس کلید موفقیت در هر کاری است. همین که باور داشته باشید قادر به انجام کاری هستید، به احتمال بسیار قوی در آن کار موفق خواهید بود.

برایان تریسی بر این باور است که راه رسیدن به هر نوع موفقیتی «انضباط شخصی» است!

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا