اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی چه؟

 وقتی در مورد اعتماد به نفس صحبت می شود، همه جوری در باره آن اظهار نظر می کنند که انگار معنی دقیق آن را می دانند. اما اگر از کسی بپرسید معنی دقیق آن چیست؟ کمتر کسی می تواند تعریفی خوب و مناسب ارائه دهد.  اعتماد به خود یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کاری افراد است. به همین دلیل در این مقاله از زانینکو قصد داریم در باره معنی آن با شما عزیزان صحبت کنیم.

اعتماد به نفس یعنی چه ؟

دیکشنری وبستر :

اعتماد به نفس یا Self-Confidence به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

اعتماد به نفس به معنی باور داشتن به توانایی‌ها و مهارت‌هایمان است، اینکه یک شخص بداند که می‌تواند کنترل شرایط را در دست بگیرد و اجازه ندهد شرایط بر او چیره شود. شخصی که اعتماد به خود دارد به خود و توانایی هایش ایمان و باور دارد، اوضاع را به خوبی مدیریت و به انجام کارها خوشبین است. به عنوان مثال یک صاحب کسب و کار توانا، می داند که به خوبی از پس مدیریت کسب و کارش برمیاد و می تواند بحران ها را پشت سر بگذارد.

اعتماد به خود یعنی تعادل بین …

یعنی تعادل بین تصور ذهنی خودمان و مهارتمان در آن کار، این یعنی چه؟ مثلا ” من کلاس ژیمناستیک رفتم و یاد گرفتم اما هنگام اجرا آنقدر به خودم باور ندارشتم که اجرای حرکت را خراب کردم. یه بچه که تازه وارد دوره شده بود و تصورش این بود که خیلی عالیست، اصرار داشت که می تواند خرک را خوب اجرا کند. چی نداشت؟ مهارت، با سرعت حرکت کرد، اما پاش درد گرفت و لنگ لنگان برگشت. “

پس باید یک بالانس و هماهنگی کامل بین تصور ذهنی و مهارت برقرار باشد. باورهای ما نسب به خودمون و توانمندیهایمان خیلی مهم است. تو اگر باور داشته باشید که توی ایران نمی تونید کار کنید، پس اثبات می کنید و کار نمی کنید. برعکس کسی باورش اینه، درسته که قوانین دست و پاگیر است ولی برای همه دست و پاگیر است، پس اگر من شروع کنم چون دیگران نا امیدند، پس موفق می شوم.

به گفته هنری فورد :

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هردو صورت حق با شماست.

اعتماد به نفس بصورت کلی یا اعتماد به نفس در …

اگر همه‌ی موضوعات، مهارت‌ها و فعالیت‌ها را کنار هم قرار دهید و بعد درباره‌ی اعتماد به نفس بالا یا پایین حرف بزنید، اشتباه است. بلکه باید در حوزه‌های مختلف سنجیده شود. مثلاً‌ بپرسید: اعتماد به نفس تو در زمینه‌ی یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟
پس هیچگاه این اصطلاح را به صورت مبهم و کلی به کار نبرید. همیشه بگویید اعتماد به نفس در …
مثلاً نگویید اعتماد به نفس من بالاست. بگویید: اعتماد به نفس من در سخنرانی زیاد است.یا این‌که نگویید اعتماد به نفس کمی دارم. بگویید اعتماد به نفس من در یادگیری زبان کم است.

اهمیت اعتماد به خود در انجام کارها

اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست که داشتن اعتماد به خود نقش بسیار مهمی در انجام موفق کارها دارد. اما کمبود آن چی ؟ فقدان آن باعث می شود دو اتفاق بیفتد:

  1. هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید.
  2. آن کار را با اشتباه و با کیفیت بسیار پایینی انجام خواهید داد و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما همینطور کاهش پیدا کند .

کارهای موثر در افزایش اعتماد به خود :

  1. مرتب لباس پوشیدن
  2. هدف های کوچک روزانه
  3. ورزش روزانه
  4. اظهار نظر در جلسات
  5. مراقبه و مدیتیشن

اگر دوست داشتید مقاله انضباط شخصی چیست و چگونه باعث موفقیت می شود ؟ را هم مطالعه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا